If this example doesn't fit you, please let us know what case you want to solve by clicking the chat bubble in the lower right corner!

Lunch example: /person/day 🍽

So it’s for 2 days and number of people is flexible. Here are 2 different ways to structure it:

Product comment

A product comment makes is it easy to make it clear for the recipient. Here’s how:

  1. Add product
  2. Adjust price to reflect the price per person for all days
  3. Add product comment saying Price is $30/person/day 

Advantage of doing like this is that it will become super easy for the recipient to adjust number of people. It's no calculating needed, just a field of people to edit.

Split products

Another way of doing it is to split into 2 different products, e.g. Lunch day 1  and Lunch day 2. It will simply be just per person .

This option is great if it's a specified meny or if numbers of people is likely to be different from day 1 to day 2. However, it's add a bit more complexity for the recipient.

We can assist you! 👇

Don't hesitate to get in touch via the support button and describe your specific case to us. Together with you we’ll find a solution that works well with how you want to display the pricing, as well to fit your and the recipients workflow.

Did this answer your question?